Meet The Staff

Fall 2017

Conley Allen:
UREC Barre: Wednesday 5:30-6:20 p.m. (HPER 216)


Kaitlyn Ayers:
Yoga: Tuesday 8:30-9:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Thursday 4:30-5:20 p.m. (HPER 216)


Missy Baughn:
Yoga+Meditation: Monday 11:00-12:00 p.m. (Wellness Center)
Sunrise Yoga: Tuesday 6:15-7:15 a.m. (HPER 216)
Sunrise Yoga: Thursday 6:15-7:15 a.m. (HPER 216)


Shelby Baughn:
Group Cycle: Monday 6:00-6:50 a.m. (UREC Cycle Studio)
Group Cycle: Friday 6:00-6:50 a.m. (UREC Cycle Studio)


Ashley Binns:
Group Cycle: Monday 5:30-6:20 p.m. (UREC Cycle Studio)


Jacob Boone:
Group Cycle: Tuesday 6:00-6:50 a.m. (UREC Cycle Studio)
Leaner, Fitter, Stronger: Wednesday 3:30-4:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Cycle & More: Thursday 6:00- 7:00 p.m. (UREC Cycle Studio)


Jasmine Breazzeal:
Zumba: Monday 8:30-9:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Tracy Carter:
Pilates Fusion: Wednesday 12:00-12:50 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Geanella Chipollini:
Zumba: Thursday 5:30-6:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Mindi Dearing:
Group Cycle: Tuesday 5:00- 5:50 p.m. (UREC Cycle Studio)


Sara Downey:
Yoga: Monday 4:30-5:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Wednesday 8:30-9:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Olivia Dyer:
Triple Fit: Monday 11:30-12:20 p.m. (HPER 216)
Cycle & More: Tuesday 6:00- 7:00 p.m. (UREC Cycle Studio)
Triple Fit: Wednesday 11:30-12:20 p.m. (HPER 216)
HIIT the Cycle: Thursday 12:30-1:00 p.m. (UREC Cycle Studio)


Casey Fant:
P90X: Tuesday 3:30- 4:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
P90X: Thursday 3:30- 4:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Elyssa Fox:
Sunrise Yoga: Monday 6:15-7:15 a.m. (UREC Fitness Center- Union)
Sunrise Yoga: Wednesday 6:15-7:15 a.m. (UREC Fitness Center- Union)


Caylie Funk:
UREC Barre: Monday 5:30-6:20 p.m. (HPER 216)


Kira Geer:
Cardio Dance: Tuesday 7:30-8:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Ruchika Gogia:
Zumba: Tuesday 5:30-6:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Zumba: Wednesday 6:30-7:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)

Garrett Graham:
Body Sculpt: Tuesday 2:00-2:50 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Wednesday 4:30- 5:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Body Sculpt: Thursday 2:00-2:50 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Morgan Gray:
Yoga+Meditation: Wednesday 11:00- 12:00 p.m. (Wellness Center)
Yoga: Thursday 12:00- 1:30 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Cecilia Grossberger: 
Zumba: Thursday 11:30- 12:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Zumba: Friday 5:30-6:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Leslie Gunter:
Pilates Fusion: Monday 12:00-12:50 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Tuesday 4:30-5:20 p.m. (HPER 216)


Shaina Hayutin:
POUND: Tuesday 5:30-6:20 p.m. (HPER 216)
HIIT FIT: Tuesday 8:00-8:50 a.m. (UREC Fitness Center- Union)
Group Cycle: Thursday 5:00- 5:50 p.m. (UREC Cycle Studio)
HIIT FIT: Thursday 8:00-8:50 a.m. (UREC Fitness Center- Union)


Mavie Hogue:
Poolside Strength & Core: Tuesday 11:00-11:30 a.m. (HPER Pool)
Water Power: Tuesday 11:30-12:30 p.m. (HPER Pool Lap Lanes)
Group Cycle: Wednesday 6:00-6:50 a.m. (UREC Cycle Studio)


Jillian Holmes:
POUND: Thursday 5:30-6:20 p.m. (HPER 216)


Hailey Hurst:
Triple Fit: Monday 1:30-2:30 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Triple Fit: Wednesday 1:30-2:30 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Triple Fit: Friday 1:30-2:30 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Tiffany Marcantonio:
HIIT the Cycle: Tuesday 12:30-1:00 p.m. (UREC Cycle Studio)
Group Cycle: Thursday 6:00-6:50 a.m. (UREC Cycle Studio)
Group Cycle: Friday 12:00-12:50 p.m. (UREC Cycle Studio)


Jordan Maynard:
UREC Barre: Wednesday 12:30-1:20 p.m. (HPER 216)
UREC Barre: Friday 12:30-1:20 p.m. (HPER 216)


Alexandra McMillian:
UREC Barre: Wednesday 7:30-8:20 p.m. (HPER 216)


Brandy Molloy:
Yoga Empowerment: Tuesday 12:20- 1:20 p.m. (Wellness Center)
Yoga Empowerment: Thursday 12:30- 1:30 p.m. (Wellness Center)


Andrea Newby:
BollyX: Monday 5:30- 6:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
BollyX: Wednesday 5:30- 6:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Jordan Newby:
UREC Barre: Monday 12:30-1:20 p.m. (HPER 216)
Triple Fit: Tuesday 6:30-7:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Triple Fit: Thursday 6:30-7:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Body Sculpt: Wednesday 4:30-5:20 p.m. (HPER 216)


Olivia Orsak:
Body Sculpt: Monday 4:30-5:20 p.m. (HPER 216)


Raymond Pottios:
HIIT Fit: Monday 7:30-8:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
HIIT Fit: Wednesday 7:30-8:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Leila Sadegh/Beigi:
Yoga: Friday 12:00- 12:50 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Kyndal Saverse:
Yoga: Monday 6:30- 7:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Taylor Sawalich:
Group Cycle: Wednesday 5:30-6:20 p.m. (UREC Cycle Studio)


Rudy Timm:
Yoga: Tuesday 12:30-1:30 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Thursday 8:30-9:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
Yoga: Friday 4:30-5:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)


Chelsea Wingard:
Leaner, Fitter, Stronger: Monday 3:30-4:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)
P90X: Wednesday 6:30-7:20 p.m. (HPER 216)
UREC Barre: Thursday 7:30-8:20 p.m. (HPER 216)


Allison Wise:
Cardio Dance: Thursday 7:30-8:20 p.m. (UREC Fitness Center- Union)